Bokförlaget Forum, 2025-04-01

Foto: Gabriel Liljevall

Kvinnorna som skrev om historien

Foto: Gabriel Liljevall

Efter den Augustprisbelönade Ett jävla solsken är Fatima Bremmer tillbaka med en gripande kollektivbiografi om Ligan – ett radikalt kompisgäng som banade väg för en genomgripande förändring av samhället.

Smarta, modiga och oemotståndliga. Ligan, en grupp kvinnliga journalister i början på 1900-talet, är bildade, kan språk och vill något. Tillsammans formar de en kraftfull gemenskap – med en kompromisslös vilja att förändra samhället. De utmanade, ifrågasatte, skrev, rapporterade, granskade och bröt barriärer i en värld som helst såg dem tysta. Med kraft av varandra banade de väg för en ny tid – men deras namn har idag nästan fallit i glömska.

Fatima Bremmer:

– De var en del av och påverkade de största och viktigaste händelserna under första halvan av 1900-talet. Det vill jag lyfta fram i ljuset igen. Men jag blev själv också gripen av deras totala lojalitet och vackra vänskap, hur de bar varandras hjärtan genom livet.

Ligan är en berättelse om systerskap, strid och drömmar som inte fick krossas – och den är lika angelägen idag som den var för över hundra år sedan.

Martin Ransgart, förläggare:

– Fatima Bremmer har en berättarstil som är filmisk och jag vet nog ingen som är så bra på att gräva i arkiv för att sedan väcka historien till liv. Och det är precis vad hon gör med denna bok. Med ett rikt historiskt material hämtat från arkiv, dagböcker och brev, ger Fatima Bremmer liv åt dessa pionjärer. Hon tar oss tillbaka till en tid då kvinnors plats i offentligheten var ifrågasatt, och hon skildrar de starka vänskapsband som uppstod medlemmarna emellan. Hur de torkade varandras tårar efter förlorade drömmar och förödande svek, säger

Om författaren:

Fatima Bremmer är journalist och författare. Hon har bland annat arbetet som reporter, redaktör och nyhetschef på Aftonbladet och Expressen samt på Svenska Dagbladet. 2017 tilldelades hon Augustpriset i fackboksklassen för biografin Ett jävla solsken, om den norm-och banbrytande journalisten och äventyraren Ester Blenda Nordström som i början av 1900-talet wallraffade långt innan begreppet fanns. I tidigare utgivning märks den uppmärksammade boken De sista tanterna, ett kulturhistoriskt porträtt över den svenska tanten som utkom 2011 och i nyutgåva 2019.

För mer information eller frågor:

Julia Knave, julia.knave@bonnierforlagen.se